Akce z roku 2008

 

Závěrečné zkoušky III. třídy odbornosti
II. kolo

Také v letošním roce pokračoval projekt MHJ ve zvyšování kvalifikace dobrovolných hasičů,jehož úkolem je nabytí teoretických i praktických znalostí, které mohou členové hasičských sborů využít nejen při práci v jednotkách PO. Konečným cílem projektu je získání odznaků tříd odbornosti.

Již v měsíci dubnu se proto sešli v Lukové zájemci z okresu Přerov s prezidentem MHJ ing. Valáškem, aby se zapojili do první části nutné pro splnění podmínek tříd odbornosti, tedy absolvování testů prostřednictvím internetu. Byly dohodnuty podrobnosti a celá akce se mohla rozběhnout. Přes počáteční problémy s přístupem k testovým otázkám měli všichni přihlášení dostatek času, aby se připravili k závěrečné zkoušce. Přestože původně bylo zapojeno do získání III. třídy odbornosti 15 členů z jednotlivých HS, k této zkoušce vydrželo z různých důvodů jen několik vytrvalých.

Ti se dostavili v sobotu 29.listopadu do hasičské zbrojnice v Citově, kde se uskutečnil závěrečný test. Zkušební komise, kterou vedl člen prezidia MHJ Jaromír Krátký, přísným okem dohlížela na řádný postup. Přítomní zájemci sice museli překonat menší obtíže s otevřením otázek přes internet, ale správné odpovědi zvládli bez problémů. Po ukončení teoretické části, připravila zkušební komise překvapení při praktické zkoušce v podobě předpokládaného požáru sklepa rodinného domu. Na telefonickou výzvu následoval výjezd jednotky PO složené ze zúčastněných a kompletní zásah s rozvinutím dopravního a útočného vedení. Pochopitelně pouze na sucho, aby nakonec nebylo ještě nutné odčerpávat vodu ze sklepa. Po návratu do zbrojnice následovalo malé občerstvení a konečné zhodnocení s předáním odznaků III. třídy odbornosti. Velké poděkování patří citovským hasičům, za vytvoření skvělého zázemí pro hladký průběh zkoušek, včetně zapůjčení své techniky.

Celý projekt bude pokračovat i v roce 2009, tentokrát již s možností zisku II. třídy odbornosti. Lze jen doufat, že se z okresu Přerov zapojí dostatek členů HS, kteří si tak rozšíří své odborné znalosti.

 

Mistrovství České republiky v požárním sportu dobrovolných hasičů
České hasičské a Moravské hasičské jednoty 2008

V sobotu 13.září 2008 se v městě Ivančice (pár kilometrů za Brnem) konal XIII. ročník Mistrovství České republiky v požárním sportu dobrovolných hasičů, mezi dvěma hasičskými jednotami, Čech a Moravy.
V krásném prosluněném dni o titul Mistra ČR bojovalo deset hasičský družstev můžu a sedm družstev žen. Náš okres Přerov reprezentovala tato družstva:
muži: Císařov, Citov, Kokory a Rokytnice
ženy: Císařov, Měrovice a Přerov
Zmíněná družstva se reprezentování našeho okresu ujala se vší silou a chutí dostat se v této soutěži co nevýše! Vsázka našeho okresu na týmy, které na tomto poli stávají víceméně již několik let, se vyplatila.
V konečném pořadí družstev mužů se v první pětce umístila dvě naše družstva a to na 3.místě HS Kokory a na 4.místě HS Císařov. Další družstva na tom však nebyla o moc hůř. HS Citov 6.místo a HS Rokytnice místo 8.. Všichni kluci v našich družstvech makali, jak jen to nejlíp šlo a vybojované pořadí si tak právem zaslouží, i když si „slečna Štěstěna s paní Smůlou“ u některých lehce pohrávala.

Ovšem největší potěšení našemu okresu přinesla reprezentace družstev žen. Všechny holky ze sborů, které letos reprezentovaly náš okres na tomto mistrovství, celý rok pilně a tvrdě makaly. Jak holky z Měrovic, které letos opět vyhrály Velkou cenu okresu Přerov, tak holky z Přerova, kterou jsou vítězi Přeboru Moravy a v neposlední řadě také holky z Císařova, které letos začaly poprvé soutěžit.
Právě poslední zmíněné družstvo žen z Císařova ukázalo, co se vše může v požárním sportu stát. Na holky, které v dubnu poprvé vyběhly na trať, by si asi málo kdo nevsadil, že by mohly s tak málo zkušenostmi vůbec postoupit na toto mistrovství. Hold opak se stal ale pravdou. Císařovské dívky nejen že postoupili až na Mistrovství ČR, ale nakonec ho dokázaly i vyhrát a do našeho okresu dovezly po právu zasloužený titul Mistrů České republiky v požárním sportu pro rok 2008.
Ovšem pěkný výkon ukázaly i ostatní naše reprezentantky. Holky z Měrovic se umístily na 5.místě a děvčata z Přerova na místě 7..
Všem reprezentantům našeho okresu patří z tohoto místa gratulace za výborné výsledky, kterých dosáhly a přání aby se jich tato dobrá forma držela nadále a vedla je pokud možno k ještě lepším výkonům…

 

Velká cena MHJ okresu Přerov pro rok 2008 je za námi

V sobotu 30.srpna 2008 se v obci Rokytnice konalo poslední kolo Velké ceny Moravské hasičské jednoty okresu Přerov. Celá soutěž proběhla na slušné soutěžení úrovni a jak je dlouholetým zvykem, zamíchala nakonec i pořadím, které se zprvu zdálo předem jasné. První místo sice moc ohroženo nebylo, ale druhé a třetí, o které se praly sbory Císařov a Citov na tom bylo mírně jinak. Císařov, který se v průběhu celého ročníku držel v závěsu za vedoucími Kokry, přijel na tuto soutěž s náskokem 6ti bodů nad HS Citov. Bohužel chybky se sem tam stanou a po obou pokusech se nepodařilo cisařovským borcům prolomit několikaletou smůlu z posledních kol VC konaných v Rokytnici. Naopak hasiči z Citova ukázali, velké zlepšení z dob minulých a zaslouženě si připsali body, které je vyhouply v konečném pořadí na druhé místo za Kokory. Císařov tak obsadil i tak pěkné třetí místo.

Abych se nezmiňoval jen a pouze o mužích. Je potřeba zmínit obrovskou soutěživost žen, našich hasiček z přerovského okresu. Měrovice, které letošní ročník bez problémů a s velkým nadskokem vyhrály, nepotřebují opravdu komentáře. Ale za zmínění jistě stojí místa další. Druhé místo si vybojovalo družstvo dlouholetých stálic hasiček z Křenovic. Holky opět předváděly vynikající výkony. Ovšem dovolím si vypíchnout příčku třetí a čtvrtou. Na třetím místě se umístilo družstvo hasiček z Císařova, které svou aktivitu začalo vyvíjet na konci loňské sezony. Přes zimu na sobě holky pravděpodobně mákly a letos ukázaly, že i za rok snažení se jde umístit na bedně. Co se ale týče obrovského zlepšení z pohledu plnění požárního útoku v kategorii žen, smekám před holkami z Polkovic. Holkám sice letos náleží místo čtvrté, ale i tak si zasluhují obrovskou pochvalu a uznání. Jelikož ukázaly, že když se chce tak to jde a v posledních kolech VC ukazovaly moc pěkné výkony! Díky tomu věřím, že příští rok v kategorii žen se bude nač dívat…

Věřím, že příští ročník bude přinejmenším stejně tak dobrý jako ten letošní. Oproti loňskému ročníku bylo i do ocenění vloženo přes 50.000,-. Celá Velká cena MHJ okresu Přerov byla opět pod záštitou I.náměstka Olomouckého kraje Pavla Horáka, kterému z toho místa patří poděkování za přízeň nejen sborům Olomouckého kraje, ale i celkově za podporu požárního sportu.
Poděkování patří také firmě flameservis Zatloukal, která se starala o dodání věcných cen pro letošní ročník Velké ceny, dále všem pořadatelům Velkých cen, všem kteří se podíleli na jejich průběhu, okresnímu výboru aj.
V příštím roce se opět těším na soutěžních polích na viděnou…

 

Okresní kolo v požárním sportu je za námi!

v sobotu 24. května 2008 proběhlo v Rokytnici u Přerova Okresní kolo soutěže v požárním sportu mužů a žen. Na Přebor Moravy, který se koná 28. června 2008 v Přerově postoupila 4 družsva z obou kategorií.

V kategorii mužů z prvního místa postoupil HS Rokytnice, z druhého HS Císařov, ze třetího HS Citov a ze čtvrtého HS Kokory.
V kategorii žen postoupil z prvního místa HS Měrovice, z druhého HS Popůvky, ze třetího HS Císařov a ze čtvrtého HS Křenovice.

První akce roku byla věnovaná mladým hasičům

 

Fire Dance 2008

V sobotu 9.února 2008 proběhla v Rokytnici u Přerova netradiční soutěž pro mladé hasiče s názvem Fire Dance 2008.
Celá tato soutěž byla pod záštitou I.náměstka hetmana Olomouckého kraje Pavla Horáka, pořádána MHJ Okresní hasičskou jednotou Přerov, ve spolupráci s HS Rokytnice.

Za účasti Kabelové televize Přerov, Olomouckého deníku, starosty obce Rokytnice pana Soldána, zástupců taneční školy z Přerova, kteří byli zároveň i důslednou porotou, ale také za přítomnosti zástupců Okresního výboru OHJ Přerov, předváděly taneční páry neskutečné výkony, za které by se nemuseli stydět ani někteří z řad dospělých.

Akce měla ten správný Fire náboj a jak v očích soutěžících dětí, tak i z pohledů návštěvníků a pořadatelů bylo vidět, že se opět podařilo uspořádat pro mladé hasiče akci, která by si zasloužila aby se tento rok stala 0.ročníkem a v letech následujících tradiční soutěží, která vyplní mírnou nečinnost hasičských sborů v zimních měsících…
Věřme, že tato první akce v letošním roce byla předzvěstí dalších akcí, které nás čekají a které snad dopadnou přinejmenším tak dobře jako tato…